25 Şubat 2021 Perşembe

Göstermelik iş güvenliği eğitimlerine Yargıtay'dan müdahale.

Göstermelik iş güvenliği eğitimlerini Yargıtay'dan müdahale.

24 Nisan 2018 Salı 11:30
Göstermelik iş güvenliği eğitimlerine Yargıtay'dan müdahale.
Bazı firmaların iş güvenliği anlamında çalışanlarına vermesi gereken eğitimi göstermelik olarak verildiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince tespit edilmişti.

Bursa'da bir maden ocağında çalışan bir işçinin yaşamış olduğu iş kazası sonrasında işçi ve işveren %50 kusurlu bulunmuştu. Bunun ardından nihai sonuca yapılan itiraz sonrasında dosya Yargıtay tarafından tekrar incelemeye alındı ve binlerce işvereni bağlayacak olan aşağıdaki karara varıldı.


İŞÇİ SAĞLIĞI İŞ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA BİR TAKIM EĞİTİMLERİN VERİLDİĞİ YÖNÜNDE BELGE VERİLMESİNİN EĞİTİM YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN GEREKLERİNİN YERİNE GETİRİLDİĞİ ANLAMINA GELMEYECEĞİ


KAÇINILMAZLIK OLGUSUNDAN SÖZ EDEBİLMEK İÇİN TÜM ÖNLEMLERİN ALINMIŞ OLMASINA KARŞIN BEKLENMEDİK OLAYLAR NEDENİYLE KAZANIN MEYDANA GELMİŞ OLMASININ GEREKMESİ


ÖZETİ: İşçi sağlığı, iş güvenliği ve yapılmakta olan iş nedeniyle işçinin eğitimi, bir kısım mevzuat hükümlerini içerir belgelerin kendilerine verilmesini değil, eylemli olarak, bu bilgilerin aktarımı ve öneminin kavratılması ile sağlanabilir. Eğitimden sonraki aşama ise, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili önlemlerin alındığının ve uygulandığının denetlenmesidir. İşverenlerce, iş güvenliği açısından yaşamsal öneme sahip bulunan araç ve gereçlerin sigortalılar tarafından kullanılması sağlandığında, kazalanma olasılığının tamamen ortadan kaldırılabileceği de yadsınamaz bir gerçektir. Meydana gelen iş kazasında; şayet, işveren, tüm önlemleri almış bulunmasına karşın, zararlandırıcı sigorta olayı ortaya çıkmışsa kaçınılmazlıktan söz edilebilir. Bu açıklamalar ışığı altında inceleme konusu dava değerlendirildiğinde; somut olayda artık, kaçınılmazlıktan bahsedilemez. Kazanın sebebi Yargıtay Kararları – Çalışma ve Toplum, 2018/2 1025 kaçınılmazlık olgusu değil, dikkatsiz ve tedbirsiz çalışma yapılmasıdır. Yani somut olayda alınması gereken tüm tedbirler alınmış değildir. Kaçınılmazlık olgusunun var olabilmesi için öncelikle tüm tedbirler alınmalı, buna rağmen beklenmedik olaylar nedeniyle kaza meydana gelmelidir. Yanılgıya dayalı, yargısal denetime elverişli olmayan raporların hükme dayanak alınması yerinde değildir. Mahkemece, kusur oran ve aidiyetinin belirlenmesi için yeniden alanında uzman bilirkişilerden oluşan heyet raporu alınmalı ve oluşacak sonuca göre karar verilmelidir. Yukarıda açıklanan maddi ve hukuki olgular göz önünde bulundurulmaksızın, mahkemece eksik inceleme ve araştırma sonucu karar verilmesi, usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.
İSG Aktüel

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV