15 Temmuz 2020 Çarşamba

ISO 45001 ile OHSAS 18001 Arasındaki Fark

OHSAS 18001'den ISO 45001'e ilk 10 değişiklik

25 Temmuz 2019 Perşembe 00:09
ISO 45001 ile OHSAS 18001 Arasındaki Fark
OHSAS 18001'den ISO 45001'e ilk ana 10 değişiklik
ISO 45001, OHSAS 18001'in yerine iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi standardı olarak kullanacaktır. Halen OHSAS 18001 sertifikasına sahip olan kuruluşlar, ISO 45001’e yükseltme yapmak için üç yıllık bir süreye sahip olacaklar.
Bu nedenle, geçiş yapmaya sürecinde olanlar için OHSAS 18001 ve ISO 45001 arasındaki ana değişikliklerden bazılarının ne olduğunu sıraladık.
İlk on ana değişiklik şöyle:
Katılım: Kuruluştaki tüm personelin İSG yönetim sistemine dahil olma gerekliliği
Dokümantasyon: ISO 45001 kapsamında ek dokümantasyon gerekecektir, hedef ve öncelikleri OHSAS 18001'de gerekenden daha fazla biçimlendirilmiştir.
Organizasyonel bağlam: Organizasyonun teknik, yasal, çevresel, ticari, kültürel, sosyal, politik, kaynak, ve bilgi işlemlerini içeren içeriğini anlama ve ele almada dikkat edilmesi. İlgili dış ve iç paritelerin, faaliyetlerin, ürünlerin, hizmetlerin ve kuruluşların amaçlarına ilişkin konularının ve iş güvenliği ve sağlık yönetim sisteminin belirlenmesine, ilgili tarafların ve bunların gerekliliklerinin belirlenmesi ve bunların sınırları ve uygulanabilirliği dahilinde dikkate alınmasına önem verilmektedir. 
Aktif liderlik: En baştan başladığına ve daha sonra tüm organizasyona girmesini sağladığına inanmak suretiyle, yaklaşımda ve aktif katılımcı olmada daha büyük rol oynayan üst düzey liderliğe verilen önem artmıştır. Bu, sadece bir izleme ve ölçüm sistemi içermeye devam etmekle kalmayıp, uygunluğunu, yeterliliğini ve etkinliğini sürdürmek için belirli aralıklarla üst yönetim incelemelerine genişletilmiş performans değerlendirme bölümüne de bağlanmaktadır. Gözden geçirme konuları arasında önceki gözden geçirmelerden eylemlerin durumu, denetimler ve düzeltici faaliyetler, konulardaki değişiklikler, yeni sürekli iyileştirme fırsatları hakkındaki kararlar, eğilimler ve planların ve hedeflerin ne ölçüde yerine getirildiği ve bunların yeterliliğinin belirlenmesi yer almaktadır. 
İletişim: ISO 45001 iletişime büyük önem vermektedir. Hedeflere ulaşılması için iletişim tanımlanmalı ve ölçülmelidir. Yöneticiler ayrıca politika, risk ve tehlikeler gibi alanlarda çalışanlarla iletişim kurmalıdır.
Planlama: Planların risk ve fırsatların yönetimi için kritik olduğuna inanılır. Planlamanın  kuruluş ve politika ile tutarlı olması gerekir. Ayrıca uygulanması gereken yasları dikkate almalı ve iletilir, ölçülebilir, izlenir ve  düzenli olarak gözden geçirilip güncellenmesi istenir. Planlarda neyin, kim tarafından, neyle (kaynaklar) ve ne zaman yapılacağının ana hatları çizilmesi gerekir.
Destek: Kaynaklar ve yetkili kişilerin atanması ve iç ve dış bilgi ve iletişimin belirlenip iletilmesi gibi hedeflere ulaşılması için destek gereklidir. Uygulama için engellerin tanımlanması ve ortadan kaldırılması istenir. Ayrıca sistemin performans üzerinde etkin olması için donanımlı ve güçlendirilmiş olmasına dair büyük bir vurgu vardır.
Operasyonlar: Operasyon planlama, uygulama ve kontrol süreçleri tehlike ve risk esaslıdır.45001 Risk azaltma kontrol hiyerarşisine odaklanır ve sistemin sorumluluk ve hesap verebilir temeli olması gerektiğini vurgular.
 
Performans göstergeleri: Gelişimi izlemek ve sürekli iyileştirmeyi sağlamak için performans göstergelerinin kullanımına vurgu işin merkezinde yer almaktır. Çalışan sağlığı gibi, 45001 içerisinde sağlık ve güvenliğin diğer yönlerine daha fazla vurgu yapılmaktadır.
10 İyileştirme: Planların ve nesnelerin karşılanmasını sağlayacak eylemlerin düzenli olarak tartışılması ve gözden geçirilmesi ve kuruluşun olası olayların ve uygunsuzlukların önlenmesi ile ilgilenmek için zamanında tepki vermesi gerektiği vurgulanmaktadır.

banner42

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner40
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner19
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV