07 Temmuz 2020 Salı

Elektrostatik Risklerin Önlenmesi Ve Kişisel Koruyucu Donanım

Günlük yaşantımızda statik elektrik, genellikle hafif fakat çoğu zaman sinsi biçimde ortaya çıkar. Sonuçları felaket olan kazalara (yangınlar, patlamalar vb.) neden olabilir.

01 Şubat 2017 Çarşamba 14:49
 Elektrostatik Risklerin Önlenmesi Ve Kişisel Koruyucu Donanım

Statik elektrik günlük bir olgudur. Hemen hemen herkes bir odada yürüdükten ve kapı tokmağına dokunduktan sonra statik bir elektriklenmeden etkilenmiştir.
Statik elektrik, aynı zamanda günlük yaşamımızda bazı uygulamalarda kullanılır. Fotokopi, boyama, pulverizasyon, toz giderme vb. endüstride kullanılan statik elektrik çözümleri vardır.

Kaza Riski
Günlük yaşantımızda statik elektrik, genellikle hafif fakat çoğu zaman sinsi biçimde ortaya çıkar. Sonuçları felaket olan kazalara (yangınlar, patlamalar vb.) neden olabilir.
Statik elektrikten dolayı yaşanabilecek kazaların başlıca nedenleri arasında şunlar söylenebilir:
Apple-tab-span" style="white-space:pre"> Yağ sıvılarının transfer işlemleri (deşarj, bir depodan diğerine transfer)
Sarnıçların temizliği ve uygun olmayan söndürücü kullanımı
Patlayıcı bir atmosferde toz atımı (yanıcı/parlayıcı sıvılardan gaz veya buhar çıktıları)
İzoleli metal parçaları veya izolasyon parçaları sunan tesisatlarda çözücülerin, özellikle toluen'in kullanılması
Malzemeler arasında yük dağılımda eşitlik bulunmaması

Elektrostatik risklerin önlenmesi

Genel önlemler
Risklerin etkin bir şekilde önlenmenin yolu, ekipmanın ve tesislerin tasarımının ilk aşamasında güvenliği entegre etmektir. Standartlaştırılmış bir çözüm yoktur. Tespit edilen risklere ve tesisatın özelliklerine göre ayrı ayrı veya eş zamanlı olarak uygulanabilen birkaç olası çözüm vardır.

Teknik önlemler
Çalışma ortamındaki patlayıcı havayı çıkarın veya sınırlayın.
Malzemelerin, boruların, emme tüplerinin eş potansiyelini ve topraklamasını sağlayın ve kompozit malzemeler (iletken / izolasyon) gibi homojen olmayan malzemelerin kullanımını sınırlandırın.
Elektrostatik yüklerin oluşumunun ve birikiminin sınırlandırılması: Farklı yapıdaki elementler arasındaki sürtünmenin azaltılması veya temas basıncının azaltılması sağlayın. Topraklama, "anti-statik" ürünler (örn. Polioller, kükürt organik bileşikler) ilavesi veya uygulanması ile yalıtım gövdesinin iletkenliğinin arttırılması sağlayın. Fosforik ve fosfor asitler, atmosferin nemlenmesi, iletken olmayan cisimler üzerinde oluşan yüklerin giderilmesi (indüktif, elektrikli veya radyoaktif eliminatörler), yüklerin giderilmesini (iyonların jeneratörleri, hava iyonlaştırıcıları) sağlayın.
Statik elektrikten kaynaklanan risklerin kontrolünü (kontrol ve rutin kontrol) uygun değer seviyesinde tutun.
Bu teknik önlemlere ek olarak, statik elektriğe bağlı olarak risklere karşı eğitim faaliyetleri ve kontrolü de riskleri önlemenin önemli bir adımını oluşturmaktadır.
Kişisel koruyucu ekipman kullanımı
Genel sorunlar: Antistatik kişisel koruyucu ekipman kullanılması, daha etkili diğer araçlarla veya organizasyonel ve teknik önlemlerin yanı sıra risklerin yeterince kontrol edilemediği durumlarda önerilir.
Antistatik özelliklere sahip olan KKD’ler ile ilgili birçok Avrupa standardı (ayakkabı, eldiven, kıyafet vb.. için) yayınlanmıştır. KKD'nin CE sertifikasına referans olarak kullanılan tüm EN standartları arasında şunlardan söz edilebilir:
Koruyucu giysilerle ilgili standartlar: EN 1149 "Koruyucu giysi. Elektrostatik özellikler 
Koruyucu eldivenlerle ilgili standartlar: EN 420: 2003 
Koruyucu ayakkabı ile ilgili standartlar: Aşağıdaki üç EN standardında, antistatik ayakkabılar direnci, EN ISO 20344: 2004'e göre ölçülen 5.10, 100 k 2'nin üstünde ve 1 000 m2'ye eşit veya daha düşük olan ayakkabılardır.
- EN ISO 20345: 2004 - Profesyonel kullanım için güvenlik ayakkabıları - Spesifikasyonlar (işaretleme A simgesini veya kategorileri S1, S2, S3 veya S4'ü içeriyorsa emniyet ayakkabıları antistatik özelliklere sahiptir)
- EN ISO 20346: 2004 - Koruyucu ayakkabılar (işaretleme A sembolü veya kategori P1, P2, P3 veya P4 içeriyorsa, koruyucu ayakkabı antistatik özelliklere sahiptir)
- EN ISO 20347: 2004 - Mesleki ayakkabı (işaretleme A sembolü veya kategori O1, O2, O3, O4 veya O5 varsa antistatik özelliklere sahiptir)
Elektrostatik yüklerin dağılmasıyla elektrostatik oluşumun en aza indirilmesi gerekiyorsa, örneğin yanıcı maddeler ve buharlar gibi kıvılcımlı tutuşma tehlikesinden kaçınılması ve herhangi bir elektrikli cihazdan veya canlı bir elektrik çarpması riski varsa, antistatik ayakkabı kullanılmalıdır. Bununla birlikte, antistatik ayakkabı, ayak ile zemin arasında sadece bir direnç getirdiği için elektrik çarpmasına karşı yeterli bir koruma sağlayamadığına dikkat edilmelidir. Elektrik çarpması riski tamamen ortadan kaldırılmadığı takdirde, bu riski önlemek için ek önlemler alınması zorunludur. Bu gibi tedbirlerin yanı sıra aşağıda belirtilen ek testler, iş yerinde kazanın önlenmesi için  iş güvenliğinin bir parçası olmalıdır.
Kullanım sırasında yalıtım elemanları, ayakkabı iç tabanı ile kullanıcının ayağı arasına sokulmamalıdır. İç taban ile ayak arasına herhangi bir insert konulursa, kombine ayakkabı / insert elektriksel özellikleri açısından kontrol edilmelidir.

İş kıyafetlerinin potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılması: 
Antistatik ayakkabı ve kıyafetler kullanılmalıdır. Zemin antistatik olmalı, aksi takdirde antistatik ayakkabıların kullanımı yeterli olmaz.

Statik elektrikten kaynaklanan diğer rahatsızlıklar ve bunların önlenmesi.
Yangın ve patlama risklerine ek olarak, statik elektrik hem işçiler hem de imalat süreçleri için rahatsızlık yaratabilir.
Fizyolojik etkiler
İşçiler için sıkıntı, içerdiği zayıf enerjilerden (bir kaç milijul) dolayı kendi başına tehlikeli değilse, tekrarından dolayı ağrı verici olabilir ve sürprizin etkisiyle (örn. Merdivenden düşer) çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Çoğu insan, 4000 V üzerinde şarj edilmedikçe ElektroStatik Deşarj Şoku hissetmez (hassaslık eşiği, insanlar arasında ve hatta vücudun farklı bölümlerinde değişir).
Boşalma özellikle çok kuru hava koşullarında, yerdeki ve koltuktaki sürtünmeye bağlı olarak kişilerin kendileri tarafından yüklerin biriktirilmesiyle ilgilidir.

Fiziksel etkiler
- Elektrostatik bir deşarj veya ilgili elektromanyetik alan tarafından taşınan enerji, elektronik bileşenlere zarar verebilir veya elektronik veri işleme cihazlarında işlev bozukluğuna neden olabilir. Mevcut elektronik bileşenler (örneğin: MOS) statik elektriğe karşı çok hassastır. Çok zayıf enerji bile olsa elektrostatik deşarjları onları bozabilir

İSG Aktüel


banner42

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner43
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  banner19
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV