27 Ocak 2021 Çarşamba

Eldivende EN 388 Standardı Değişiyor mu

Eldivenlerin kullanıcıya zarar vermeyecek ve rahatlıkla giyilebilecek şekilde tasarlanmış genel gereklilikleri ve test yöntemleri.

03 Şubat 2017 Cuma 17:34
Eldivende EN 388 Standardı Değişiyor mu
 EN 388: 2003 Avrupa Standardı mekanik risklere karşı koruyucu eldivenleri ifade eder. Yeni yayınlanacak olan EN388: 2016 'Mekanik riske karşı koruyucu eldiven' olup, önemli ölçüde farklılık olması beklenmemektedir.

Genel amaçlı koruyucu eldivenler kullanıcıları çeşitli tehlikelere karşı korumaktadır. Bu ürünlerin koruyucu gereksinimlerindeki standartlar, kullanım amacına ve kişisel koruyucu donanımın (KKD) seçiminde de yol gösterici olur. Bu standartlar belirli bir iş etkinliği için tanımlanan tehlikelere ve risklere karşı uygun KKD'yi seçmenizi sağlar. Standart BS EN 420: 2003 + A1: 2009 ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır

Eldivenlerin kullanıcıya zarar vermeyecek ve rahatlıkla giyilebilecek şekilde tasarlanmış genel gereklilikleri ve test yöntemleri.

FprEN388, aşınma, bıçak kesimi, yırtılma, delinme ve darbesel mekanik risklerine karşı koruyucu eldiven için sahip olması gereken şartları, test yöntemlerini, işaretlemeyi ve bilgileri belirtir. Test prosedürleri, bu özelliklerin her biri için ayrı bir test içerir. Her bir 4 test sonucuna göre bir performans düzeyi verilir (sayı arttıkça koruma seviyesi o kadar yüksek olur). Bu, dört ana alanın her birinde genel amaçlı eldivenlerin ayırt edilmesini sağlar, böylece tüketicilerin istediği seçim aralığı sağlanır. Sonuçlar, her tür eldivenin kabiliyetinin net bir şekilde görülmesini sağlayan bir tablo kullanılarak görüntülenir.

 

EN 388, 6.1 - Aşınma direnci

Standardın 2003 ve 2016 versiyonları arasında aşınma direnci yönteminde herhangi bir teknik değişiklik olmamıştır. Aşınma direnci testi, Martindale aşınma makinesinde gerçekleştirilir. Malzemenin (eldivenden avuç içinden kesilmiş) numunelerinin sabit bir ebat ve ağırlığa sahip bir sürtünme başlığına takıldığı bir makinadır. Bu kafa daha sonra 100 kum zımpara malzemesi ile kaplanmış bir masanın üzerinde eliptik bir hareketle hareket ettirilir.

Malzemenin dört numunesi test edilir, test sonucu materyali aşındırmak için gereken döngü sayısıdır. Tek bir malzemenin performans seviyesi, dört testin en düşük sonucu belirler. Çok tabakalı malzemeler için (burada test numunesi çeşitli bağlanmamış katlardan yapılır), her kat ayrı olarak test edilir. Performans seviyesi döngü sayısının toplamına dayanmaktadır.

 

EN 388, 6.2 ve 6.3 - Bıçak kesme direnci

Standardın 2003 versiyonu daha yüksek dirençli malzemeler için alternatif bir düz bıçak yöntemine referansla yuvarlak kesim testi için test prosedürü içeriyordu. Bu dairesel kesim testi, standart bir 5N temas kuvvetinin altında, sabit bir strok uzunluğu dahilinde test maddesinin düz yüzeyinde geriye ve ileriye doğru ilerleyen serbest dönen bir bıçaktan oluşur. Test, bıçağın kesilmesi algılandığında (alttaki yüzeyle elektrik teması yoluyla) durur ve bıçak tarafından tamamlanan darbelerin sayısı kaydedilir. Bıçağın keskinliğini hesaba katmak için, test, numuneyi test etmeden önce ve sonra standart bir kanvas kumanda malzemesi kullanarak gerçekleştirilir. Kontrol malzemesi üzerindeki bu iki testin ortalaması hesaplanır. Test sonucu, numuneyi kesmek için gerekli döngü sayısından ve kontrol kumaşını kesmek için gerekli olan ortalama döngü sayısından belirlenir.

 

Çok katmanlı materyallerin mevcut olduğu durumlarda katmanlar toplanır ve eldiven içinde olduğu gibi test edilir. İki test numunesi seçilir ve her numune, düşük kesime dayanıklı eldivenlerde beş kez ve eldivenler arasında herhangi bir değişime izin veren yüksek kesime dayanıklı bir eldiven üzerinde üç kez test edilir. Test edilen her numune için ortalama bıçak kesme indeksi hesaplanır.

 

EN 388, 6.3 - Yırtılma direnci

Standardın 2003 ve 2016 versiyonları arasında yırtılma direnci yönteminde herhangi bir teknik değişiklik olmamıştır. Bu testte, dört eldivenden avuç içinden (uzunlamasına yönden iki ve enine yönden iki) numuneler hazırlanır ve standart bir gerilme mukavemeti test makinesinin çenelerine sıkıştırılır. Çeneler sabit bir hızda (100 mm / dakika) ayrı ayrı hareket ettirilir ve malzemenin yırtılması için gereken kuvvet ölçülür. Tek malzeme için, performans seviyesi dört testin en düşük sonucu ile verilir. Çok tabakalı bağlanmamış ürünler için her katman ayrı ayrı test edilir. Her tabaka üzerinde dört test yapılmakta ve performans dayanıklı materyalin en düşük olan sonucuna dayanmaktadır. EN 388, seviye 1'e kadar olan performans seviyelerini tanımlar; burada numune, yırtılma kuvveti en az 75N olduğunda Seviye 4'e kadar 10N ve 25N arasında bir tepe kuvvetine direnebilir.

 

EN 388, 6.4 - Delme direnci

Standardın 2003 ve 2016 versiyonları arasında ponksiyon direnci yönteminde teknik bir değişiklik olmamıştır. Test numuneleri yine eldivenden alınır. Bağlanmamış çok katlı malzemeler söz konusu olduğunda, katmanlar birleştirilir ve eldivende olduğu gibi test edilir. Testte, bir sıkıştırma test makinesi kullanılarak numuneyi sabit bir hızda (100 mm / dakika) iten standart bir yuvarlak kalemi kullanır ve kalemin, numunenin tam içine nüfuz etmesi için gereken maksimum kuvvet ölçülür. Performans seviyeleri EN 388'de Seviye 1'den olmak üzere 20N ve 60N arasında bir ponksiyon kuvveti ile en az 150N ölçülen dirence sahip Seviye 4'e göre tanımlanan en düşük dört test sonucuna dayanır.

 

EN 388, 6.6 - Darbe direnci

Standardın 2016 sürümü, EN 13594: 6. 15'e uygun olarak testin yapıldığı yerlerde darbe direnci için ek bir test içermektedir. 2015 Motosiklet sürücüleri için koruyucu eldivenlerin şartları ve test yöntemleri bu isteğe bağlı bir testtir ve elin veya mafsalların arkasına eklenebilen darbelere karşı dirençli özelliklere sahip olan eldivenler için kullanılır. Bu testte, eldivenler, avuç içinden ve sırttan kesilerek düz bir şekilde açılır ve böylece koruma alanı tek başına etkilenebilir ve kubbeli örs üzerine sabitlenir. Test alanı, 5J'lik bir darbe enerjisi sağlamak için yeterli bir yükseklikten 2.5kg'lık düz bir forvet ile belirlenir. Örs altında monte edilmiş bir yük hücresi veya sensör tarafından tespit edilen tepe kuvveti kaydedilir. Dört farklı eldivenden alınan her koruma alanından dört numune testi yapılır. Eldivenler EN 13594: 2015 düzey 1 gereksinimini karşılamalıdır; Yani iletilen ortalama kuvvet ≤7.0kN olacak ve tek sonuç ≤9.0kN olacaktır.

 

EN 388, 7 İşaretleme

EN 388 gereksinimlerini karşılayan eldivenler için, eldivenin mekanik özellikleri, her mekanik testin ilgili performans seviyelerinin ardından bir piktogramda gösterilecektir. İlk sayı aşınma direncine, ikinci Dairesel bıçak direnci, üçüncü yırtılma direnci, dördüncü delinme direnci ve beşinci karakter (bir harf) düz kesme testi. Düz bıçak kesme testi gerçekleştirilmemişse, elde edilen seviyenin yerine bir "X" kullanılması gerekir. Buna ek olarak, EN 388'in darbe dirençli gereksinimlerini karşılayan eldivenler için "P" işaretleme kodu da eklenebilir. İlk dört testte, seviye 1'e erişilemediğinde bir "0" belirtmek yaygın bir kuraldır. Yeni standardın üreticisi ve tedarikçileri standardın en son versiyonuna göre akredite edilmiş eldivenler tedarik etmeye istekli olacaklar, bu nedenle endüstri bu standardın son versiyonunun yayınlanmasını bekliyor.

İSG Aktüel
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV