27 Ocak 2021 Çarşamba

Çalışanlar ile İş Güvenliği Görüşmeleri Nasıl Olmalı

Teknik koruma önlemleri ve güvenlik kurallarının sayısı son yıllarda arttı, ancak kazalar hala sıklıkla görülüyor. İş kazalarının nedenlerinin kapsamlı bir analizi ortaya çıktıkça, kazalar çoğu zaman güvensiz davranış ve güvenlik kurallarına uymamakla ilgilidir.

27 Ocak 2017 Cuma 23:59
Çalışanlar ile İş Güvenliği Görüşmeleri Nasıl Olmalı
Teknik koruma önlemleri ve güvenlik kurallarının sayısı son yıllarda arttı, ancak kazalar hala sıklıkla görülüyor. İş kazalarının nedenlerinin kapsamlı bir analizi ortaya çıktıkça, kazalar çoğu zaman güvensiz davranış ve güvenlik kurallarına uymamakla ilgilidir. 

 Bu nedenle, tüm sanayi şirketleri için en önemli hedef, iş kazalarını azaltmak ya da tamamen önlemek için etkili bir yol bulmaktır. Çoğu şirket güvenlik talimatlarını ve kontrollerini ve ayrıca düzenli olarak denetlemeleri gerçekleştirerek bunu başarmak için çalışmaktadır. Bununla birlikte, birçok durumda, yönetim bu önlemlerin istenen etkileri getirmediğinin farkındadır. Bunun sebebi nedir?
Başarının anahtarı, güvenliğin önemi hakkında daha fazla farkındalık yaratarak ve şirket genelinde adil bir güvenlik kültürü kurarak insanların güvenli davranışlara yönelik tutumlarını değiştirmede yatar. Bu ancak yapıcı ve tutarlı bir liderlik yaklaşımı ile mümkündür.
İş başı konuşmalarının işyerinde çok etkili araçlar olduğu kanıtlanmıştır. Günlük çalışma koşullarımızda bizi çoğu kez riske atan rutinleri ve alışkanlıkları fark etmeye yardımcı olurlar.
Güvenlik kültürü - liderlik görevi
Bir tel üretim fabrikasında yeni işe alınan bir çalışan olan Murat, kalite kontrol alanında çalışma yaptı. Başlangışta keskin bir makas ile izolasyonu kaldırması istendi. Şirket, birkaç ay önce de bir 'koruma eldiveni planı' başlattı. İşyerindeki ilk gününde Murat’a bir çift güvenlik eldiveni verildi.
İşyerine gelince, ustabaşı ona kısaca yalıtımın nasıl kesileceğini ve saatte kaç parça bitirmesi beklendiğini açıkladı. Sadece iki gün sonra Murat ciddi bir kaza geçirdi –( başparmağı ile elinin avuç içi arasındaki tendonu kesti). Muhtemelen sol başparmağının işlevini kaybedecektir.
Murat’ın meslektaşları eldivenleri rahatsız edici ve çalışmak için çok kalın bularak eldiven kullanmamıştı. Ayrıca kendisine emniyet eldivenlerinin kullanılmasının kesinlikle zorunlu olduğunu da belirtmediler.
Bu örnek, endüstriyel şirketlerde çalışanlar arasında güvenli uygulamaların geliştirilmesinin anlamını ortaya koymaktadır. Güvenlik kurallarını yayınlamak önemlidir, ancak kurallara itaat edildikleri ve kabul edildiğinden emin olmak daha da önemlidir.
Koruyucu eldivenler, işyerinde kişisel korumada standart bir donanımdır. İşçilerin elleri, vücudta en çok zarar gören kısımlardır. Alman Ulusal Tazminat Sigorta Derneği iş kazalarının üçte birinden fazlasının el yaralanmasına yol açtığını tespit etti.
Tüm el yaralanmalarının yaklaşık yüzde 50'si "ciltte derin çizikler" olarak adlandırılıyor; Yani kesikler veya bıçaklardan kaynaklanan yaralar. Bununla birlikte, bu kazalar daha büyük yaralanmalara neden olan büyük bir sorundur. Bu durumda, tendon veya sinirler etkilenmiş görünüyorsa, yaralı kişi derhal bir uzmana veya ameliyat uygulamasına başvurmalıdır.
Ellerdeki tüm önemli sinirler, kan damarları ve tendonlar birbirine yakın durur. Dışardan zararsız görünebilen küçük kesikler bile ciddi hasarlara neden olabilir. Sonuç olarak uyuşma, felç olabilir ve uzun vadede harekete kısıtlama getirilebilir.
İş dünyasındaki tüm el yaralanmalarının yaklaşık yüzde 90'ı insan hatası sonucunda gerçekleşir.  Bu sayı kazaların önlenebileceğini göstermektedir; İşçileri doğru şekilde organize etmek, makinelere uygun güvenlik tesis etmek, çalışanlara koruyucu eldiven kullanma talimatlarını vermek ve denetimler yapmak ve eğitim vermekle bu kazalar önlenebilir. Özellikle çalışanlar monoton faaliyetlerde bulunduğu zaman, düzenli denetimler ve eğitim, farkındalık ve davranış değişikliği sağlamak için gerekir.
Risk algılaması ve rutin
Rutin işler sırasında birçok kaza meydana geldiğinden, risk algılamasının genel psikolojik ilkelerine daha yakından bakmak gerekir. Bazı durumlarda nasıl hareket edeceğiz ve tehlikeleri ihmal etmenin ve dikkatsizce davranmanın nedeni nedir?
Risk algılamasının bazı temel kurallarını analiz etmek önemlidir.
• İnsanlar, riskler konusunda öznel bir algıya sahiptir.
• İnsanlar sorunları çözmeye mevcut tehlikelere kıyasla daha çok odaklanmayı severler (objektif riskler)
• İnsanlar kendi saldırganlıklarının illüzyonuna inanırlar
Psikolojide bilinçli ve bilinçsiz davranış arasında açık bir fark vardır. Genel olarak psikologlar tarafından, eylemlerin yaklaşık yüzde 10-15'i bilinçli olduğu ve yüzde 80'inin rutin bir şekilde yapıldığı konusunda ortak görüş bildirir.
Bilinci kapalı, bilinçdışı davranış
Bilinci yerken nasıl davranıyoruz? Bunun anlamı nedir?
Kendi başınıza ilk defa bir araba sürdüğünüzü hatırlıyor musunuz? Nasıl hissettiniz? Muhtemelen biraz gergin, özenli ve çok yoğunlaşmış. Çevrenizdeki trafik, aynalar, debriyaj, fren, nereye gideceğiniz gibi  yoğunlaşacak pek çok şey vardı. Bu neredeyse herkesin bilinçli hareket ettiği bir durumdur.
Rutin davranış ve potansiyel riskler
Riskli durumlarla uğraştıkça, onları daha az tehlikeli buluyoruz. Bunlar rutin hale geliyor ve potansiyel riskleri artık algılamıyoruz. Artık duruma ve olası sonuçlarına odaklanmıyoruz. Adeta  otomatik pilotda hareket ediyoruz.
Bugün sürüş alışkanlıklarınızı düşünün. Rutin bir sürüşten sonra varış noktanıza nasıl geldiğinizi bilmediğinizi hissettiniz mi? Bu, alıştığımız durum için belli bir algılama kaybıyla gelen alışkanlıktan kaynaklanmaktadır. İnsanlar olarak, bazı durumlarda aksilik olmadan hayatta kalabiliriz. Rutin ve dikkatsizce hareket edersek riskli olur. Bu nedenle, belirli risklere sürekli olarak dikkat çekmek şirketin sağlık ve güvenlik hizmetlerinin ana sorumluluğundadır.
Murat’ın el kazasından, hedeflenen sayıdaki parçaya zamanında ulaşmak istediğini düşünüyoruz. Oldukça basit bir görevi yerine getirirken, elini kesme riski konusundaki doğal farkındalığını tamamen kaybetti.
Davranışa dayalı denetimler başarılı stratejiler olur.
Güvenlik denetimleri genellikle hataları aramakla ilgilidir. İş güvenliği bir şirkette gerçekten uygulanıyor ise sadece sağlık ve güvenlik servisiyle değil, aynı zamanda üst düzey yöneticiler tarafından da kontrol edilmelidir.
Denetimlerin ana odağı davranış, çalışanların çözüm arama kararlılığı ve güvenlik bilincinin artırılması olmalıdır. Bu yönlerden dolayı şirketler genellikle yeni denetim türleri uyguluyor ve kendileri için belirli hedefler tanımlıyor. Denetimler ve kişisel ziyaretler, bu hedeflerin tanımlanmasında temel araçlardır. Bunlar aşağıdaki hususlar dikkate alınarak yürütülmelidir:
• İş güvenliği kontrol ziyaretleri üst düzey yöneticiler tarafından da yapılmalıdır.
• Ziyaretlerin süresi asgari düzeyde tutulmalı, ancak düzenli olarak yapılmalıdır.
• Hat yöneticileri diyaloga doğrudan dahil olan çalışanlarla başlamalıdır
• Bütün ziyaretler davranışa odaklanmalı ve "Operasyonel talimatlar nasıl yürürlüğe konmuştur" gibi somut sorular yöneltmelidir. 'Beklenmedik durumlar nasıl ele alınır'? 'Faaliyetlerle ilgili risk değerlendirmelerinde anlaşılmayan durumlar ortaya çıkıyor mu ve şirket kurallarına uyuyor mu?'
• Amaç davranış değişikliği yapmak olduğundan çalışanlara hiçbir suçlama yapılmamalıdır
• İncelemeler iki bölümden oluşmalıdır - gözlem ve görüşme bölümü
• Bu bölümlerin sonuçları belgelenmeli ve açık bir şekilde ele alınmalıdır
Güvenlik görüşmelerinin esasları
Her şirkette pek çok eğitim oturumu düzenlenir ve bu esnada birçok bilgi sağlanır. Örneğin, uygulanabilir kişisel koruma hakkında bilginin aktarımı, onu pratikte otomatik olarak kullanmaya yol açmaz. Aynı zamanda bir kişinin uygunsuz davranışını iyi alışkanlıklara dönüştürmez.
Çoğu personel, yıl boyunca öğretilen materyali bildiklerini düşündüğünden, uzman tarafından verilen bilgiler katılımcılarda büyük ilgi uyandırmaz. Bu nedenle, örneğin emniyetle ilgili önde gelen tartışmalarla çalışanları aktif şekilde dahil etmek önemlidir. Güvenlik görüşmelerinde iş süreçlerinin pratik problemlerini tartışırken, çalışanlar kendi davranışlarını gözden geçirme ve rutinlerinin risklerini tekrar algılama fırsatı bulurlar.
İş güvenliği görüşmelerinde denetçinin rolü, soru sormaktır. O sadece bilgi veya eğitim vermez. Çalışanlardan değerli bilgiler almakla ilgilenmelidir. Bu sayede denetçi, çalışanların bakış açılarına ilgi gösterir ve onları belirli alanlarda uzman olarak değerlendirmelidir.

İş güvenliği görüşmeleri için iletişim kuralları
Güvenlik görüşmelerinde denetçilerin çalışanlara pratik deneyimlerini iş yerinde konuşmaktan çekinmeyen olumlu bir atmosfer yaratmaları önemlidir. İyi bir iletişim ortamı oluşturmaya yardımcı olan bazı temel kurallar vardır:
• Açık ve samimi olun
• Karşınızdakine bilgi testine tabi tutulduğunu hissettirmeyin.
• Kınamaktan, bir şeylerin sebeplerinden dolayı soru sormayın
• Zayıf noktalar varsa bunları yazın ve böyle davranışların sebebini sorun
• Çözüm önerileri hazırlayın ve isteyin
• Ayrıntılı bilgi edinmek için çalışanlara sorularınızı yöneltin
Çalışanlar etkin olmalı, tartışmalı, bilgi ve deneyim alışverişinde bulunmalı, zorlukları ve nedenlerini analiz etmeli ve davranış kurallarını tanımlayabilmelidir. Bu şekilde belirledikleri kurallar kendi kurallarıdır ve kabul etmeleri daha olasıdır.
Güvenlik görüşmelerinin konuları, çalışanlara uzun yıllar her gün gerçekleştirmiş olabilecek belirli faaliyetler veya görevlerdir.
Konuşma yoluyla, geçerli yasalar ve yönetmeliklere uyan olumlu alışkanlıklar geliştirilebilir çünkü çalışanlar güvenlik kurallarıyla çelişmek istemezler.
Sonuç olarak tekrar tehlikenin farkına varacaklar, güvenle çalışacaklar ve kendilerini veya iş arkadaşlarını tehlikeli durumlara sokmayacak rutinden kurtulacaklardır.
Olumlu rol modellerinin önemi küçümsenmemelidir. Doğru davranırken, işçi rol modeli olarak işlev görür, böylece meslektaşlarını güvenlik kurallarını takip etmeye ikna etmeye yardımcı olur.
Görüşmeler ve denetimler sırasında, çalışanlar ve denetçiler mevcut düzenlemeleri irdeleyebilir. Çalışanlar ayrıca, risk değerlendirmesine dahil edilmemiş olabilecek riskleri fark edebilirler ve çözümler sunabilirler. 

İSG Aktüel Haber
Anahtar Kelimeler: Iş Başı Konuşması

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV